Strona Główna »» odpady »» segregacja
eko-logo

Segregacja odpadów w gospodarstwie domowym

Pojemniki na odpady mają różne kolory. Do nich wrzucamy odpowiednie rodzaje odpadów. Pamiętajmy, że nie wszystko nadaje się do ponownego wykorzystania i trzymajmy się poniższych zasad.

Szkło

Do oznaczonego pojemnika wrzucamy szkło. Kolorowe osobno do pojemnika zielonego, bezbarwne osobno do pojemnika białego.
Wrzucamy: Szkło spożywcze, słoiki butelki po napojach itp. Nie martwimy się zabrudzeniami, resztkami jedzenia, etykietami. Są one usuwane w procesie recyklingu.
Nie wrzucamy: Szkła zbrojonego, szyb, szyb samochodowych, porcelany.
plusy Korzyści:Wytwarzanie szkła z tłuczki szklanej pochłania o wiele mniej energii w hucie niż wytapianie z surowca pierwotnego. Zmniejsza to emisje CO2 i nie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Mniejsze hałdy na wysypiskach (szkło się nie rozkłada w naturze).

Papier

W niebieskim, również opisanym pojemniku, ląduje makulatura.
Wrzucamy: Gazety, opakowania papierowe. zeszyty, tekturę itp.
Nie wrzucamy: papieru w połączeniu z innymi odpadami. Pamiętajmy, że papier zamoczony stanowi gorszy surowiec do przetważania,a papier tłusty się do tego nie nadaje.
plusy Korzyści wynikające z ponownego wykorzystania papieru to przede wszystkim zdrowsze lasy, które są mniej eksploatowane i mają większe szanse na osiągnięcie dojrzałego wieku i zachwycenia swoim pięknem.

Tworzywa sztuczne

Żółty pojemnik jest przeznaczony na tworzywa sztuczne.
Wrzucamy do niego plastikowe butelki po napojach, reklamówki, folię i inne odpady z tworzyw sztucznych.
Nie wrzucamy śmieci i innych odpadków.
plusy Korzyści jakie daje nam ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych to bardziej czyste środowisko. W trakcie naturalnego rozkładu powstają szkodliwe substancje. Ponadto rozkład ten trwa bardzo długo więc śmieci takie zalegają na wysypiskach. Ostatnim plusem jest zmniejszone wydobycie ropy naftowej. To z ropy uzyskuje się większość tworzyw.

Metale

Do Żółtego pojemnika wrzucamy także odpady metalowe. Można tam wrzucać wszelkie puszki po konserwach, napojach, kapsle i nakrętki metalowe i inne odpady metalowe. Nadaję się do tego aluminium, żelazo i inne.
plusy Korzyści z recyklingu metali to jak w przypadku szkła mniejsze zużycie energii przy wytopie. Oszczędność surowców wpływa także na ich ceny. Im więcej metali na rynku tym tańsze produkty metalowe.

Odpady organiczne

Jeżeli mamy własny ogród możemy także zagospodarować naturalne odpady organiczne. Są to resztki jedzenia, napojów, fusy, obierki itp. Można takie odpady wykorzystać jako doskonały kompost użyźniający ziemię w ogrodzie czy na działce.
plusy Korzyści dla środowiska są niewielkie, gdyż odpady organiczne ulegają łatwemu, naturalnemu rozkładowi. Jednak góry śmieci na wysypisku będą mniejsze i mniej energii pochłonie wywóz śmieci.
Natomiast i występują korzyści osobiste, takie jak mniejsza obiętość odpadów więc i tańszy wywóz. Bujniejsza roślinność w ogródku wyrosła na naturalnym zdrowym nawozie.Copyright - Adam Dąbrowski 2007-11
Wszelkie prawa zastrzeżone.

reklama aktualności ocieplenie Ekopol - Oczyszczalnie ścieków dom pasywny oczyszczalnie odpady transport kontakt